nedeľa 17. decembra 2017

Oci, môžem...?

Každý vie, že táto vec je úplná bomba a preto hľadáme, kde by sa dala na našom projekte použiť tak, aby aspoň trochu dávala zmysel. Niekedy treba viac prižmúriť oči, alebo zabudnúť na nástrahy argumentačných klamov a zrazu ostane už len jedna prekážka -  technický líder. Ak ste to vy, prosím, čítajte ďalej.

Nie

Vieme, že dobrý vývojár sa neustále zdokonaľuje a posúva vo svojom remesle. Ako sa to však deje? Čítaním knižiek a počúvaním podcastov? Navštevovaním meetupov a konferencií? Samotným programovaním? Tým všetkým, a mnohým ďalším, u každého však v individuálnom pomere. A kedy sa to deje? Vo voľnom čase? V spánku? V práci? Opäť je to u každého rôzne. Niektorí vývojári dokážu aj po celom pracovnom dni ešte po večeroch robiť na vedľajších projektoch. Veľa iných však nie - či už kvôli ďalším záujmom, rodine alebo jednoducho potrebujú vypnúť. Pre túto druhú skupinu je často veľkou motiváciou dostať sa vrámci každodennej práce k novým veciam, to nie je žiadne tajomstvo. No vy sa snažíte projekt uchrániť pred blúdením v spleti uličiek, z ktorých mnohé sú slepé. Takže nie, nič nové, ide sa ďalej tak, ako doteraz. Skúsme sa ale zamyslieť nad tým, o čo môžete prichádzať.

Áno

V prvom rade je to zlepšenie výkonnosti a koncentrácie. Iste, možno sa hneď nezlepší výkon tímu z hľadiska priameho dopadu na produkt, ale zainteresovaní členovia budú znova makať na 200% - tak, ako keď projekt ešte len začínal a bolo treba všetko vymyslieť. Možno budete dokonca musieť niektorých upozorniť, aby nerobili toľko nadčasov. A aj keby to nakoniec nevyšlo, takáto skúsenosť posunie všetkých, tím aj jednotlivcov, o riadny kus vpred. Zvyšuje to motiváciu zostať s tímom dlhšie a stavím sa, že to radi vytiahnete pred kandidátmi počas hľadania nových ľudí.

Pri diskusii o zavádzaní noviniek by ste nemali dávať prehnané požiadavky na výsledok, skôr sa snažte čo najpresnejšie zistiť, aké konkrétne prínosy navrhovatelia očakávajú. Mali by ste im pomôcť zvalidovať ich návrh. Nie je správne striktne vyžadovať prísľub, že daná vec napríklad skráti čas potrebný na vývoj ďalších požiadaviek o polovicu. Áno, môže to byť cieľ, ale v prvej fáze aj tak nikto nevie presne odhadnúť výsledok. Radšej sa ich popýtajte, čo plánujú robiť v prípade, že sa cieľ nepodarí dosiahnuť.

Ak sa rozhodnete dať návrhu šancu, poskytnite adekvátne zdroje na jeho realizáciu. Keď sa implementácia dlho naťahuje, počiatočné nadšenie vyprchá, celé to pôjde do stratena a ľahko sa zaseje semienko vzájomnej nedôvery. Vy totiž môžete nadobudnúť pocit, že vývojári nevedia odhadnúť, čo zvládnu, oni zas, že ich dostatočne nepodporujete.

Ak viete, že máte naozaj dobrý tím, nemusíte sa obávať toho, ako sa zachovajú, keď ich navrhované riešenie prinesie nové problémy. Skôr či neskôr sa tak isto stane. Ak vedeli riešiť doterajšie, budú vedieť riešiť aj tieto nové. Kto to robí teraz? Myslíte si, že sa na ne vykašle, ak budú spôsobené tým čo sám presadzoval? Nie. A je veľká šanca, že sa do toho pustí s väčšou vervou.

Každá sranda niečo stojí

Musí byť dostatočne zrejmé, že hoci ste novým veciam otvorený, ich prijímanie nie je samozrejmosť. Nie vždy sa to dá a zakaždým o to treba zabojovať odznova. V ideálnom prípade tím sám cíti, či sa to v danom prípade skutočne oplatí a kedy je na to z hľadiska projektu vhodná doba. Snáď málokto by chcel pri niekoľkoročnom projekte robiť zásadné zmeny každý mesiac.

A čo riziká? Áno je ich dosť a vy si ich určite uvedomujete. Najmä v prípade neskúseného tímu sa veci môžu ľahko vymknúť z pod kontroly, takže dvojnásobná opatrnosť je na mieste. Ak ste dostali do rúk zodpovednosť za technické smerovanie projektu, znamená to, že vám ľudia veria a viete robiť dobré rozhodnutia. Dúfam, že vám tento článok ukázal zopár dôvodov, prečo sa niekedy oplatí odpovedať "áno".

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára