sobota 28. januára 2017

Z Javy do Javascriptu? (1) Predstavenie

Java a JavaScript majú toho okrem podobného názvu veľa spoločného aj rozdielneho. Na oboje sa pozerám nielen ako na programovací jazyk, ale ako na platformu. Majú svojich skalných prívržencov aj zarytých odporcov. Na internete sa o nich už popísalo veľa, ja by som sa im chcel povenovať v krátkej sérii článkov. Nebude to príliš technické, nebudem striktne porovnávať syntax ani vyťahovať benchmarky. Predstavím len svoj zaujatý pohľad na ne.

Ja a Java

Programovanie ma bavilo od malička a postupne som prešiel na svoj čas asi klasickou cestou od Basicu, cez Pascal, PHP, C++ po Javu. A nejako sa stalo, že práve pri nej som dlhší čas zostal. Nedá sa povedať, že by mi učarovala na prvý pohľad a neveril som nášmu učiteľovi, že najbežnejšia výnimka, ktorou sa mi program bude ohlasovať má byť NullPointerException (...veď predsa poznám C++ a na toto si dávam veľký pozor), ale postupne si ma získala. Možno aj vďaka dobre napísanej knižke Thinking in Java od Brucea Eckela.

Po Hello World som si ako prvý program doma vymyslel peer-to-peer Piškvorky, alebo niečo podobné. Nepamätám si presne, čo som tam používal, tuším Sockety, no zaujímavé bolo, že vždy, keď som to skúšal medzi mojim a sestrinym počítačom, ktorý bol v druhej izbe, po chvíly sa môj počítač vypol. Rozhodne to vo mne vyvolávalo čudné pocity a nedôveru v Javu. Radšej som ostal hrávať piškvorky na papieri. Až neskôr som zistil, že na počítači bolo pokazené chladenie a asi mu nerobila dobre agresívna nekonečná slučka, ktorá sa mi do programu vlúdila. Stáva sa.

Prvé dva či tri roky som si vystačil so Standart Edition. A potom som nastúpil do práce na plný úväzok ako Java programátor, kde sa používala Enterprise Edition. Prvú úlohu na vygenerovanie nejakých PDF som spravil zaujímavo: celý kód bol v jednom veľkom bloku JSP... Tiež sa stáva.

Nech bolo ako bolo, stále som v Jave nachádzal nové zákutia, ktoré stálo za to preskúmať. Veľmi som sa potešil Jave 1.5, ktorá do jazyka priniesla veľa užitočných vlastností. Knižníc a frameworkov bolo snáď až príliš veľa a knižky ako Effective Java od Joshua Blocha mi ukazovali, koľko toho ešte stále neviem. A tak nejak som začal tušiť, že s Javou sa zabavím na dlhšie.

V práci sme používali EJB z Java EE, k Springu som sa dostal iba na krátko na dvoch menších projektoch. EJB a veci okolo mi vždy pripadali dosť ťažkopádne, ale musím uznať, že sa to v novších špecifikáciách zlepšilo a pre dlhožijúce projekty to nie je zlá voľba.

Čo je JavaScript?


Prepokladám, že čitateľ odpoveď na túto otázku pozná. Tak isto, ako som ju celý čas poznal aj ja, alebo som si to aspoň myslel. Nebudem sa rozpisovať o tom, ako JavaScript začal, kde je teraz a že nikto nevie, kde, kedy a ako skončí. Musím sa priznať, že dlhý čas som sa ho snažil obchádzať, ako sa len dalo. Prekážala mi nekompatibilita interpreterov a celkovo mi programovanie v tomto jazyku pripadalo dosť náchylné k chybám. Tento pocit ešte viac umocňovala skutočnosť, že som sa nikdy neučil JavaScript systematicky, vždy som si iba pozrel ako vyriešiť vec, ktorú som práve potreboval.

Až zrazu... som si na sebe všimol, že sa necítim komfortne, keď spomeniem, že programujem v Jave. Je to čudné? Aspoň trochu určite, pretože Java platformu stále považujem za veľmi dobrú. Ale bola tu tá vec, ten ruch okolo JavaScriptu, ktorý ma dráždil a prebúdzal vo mne strach z nepoznaného.

Tak som sa jedného dňa rozhodol, že sa do toho trochu namočím. Musím sa priznať, že som nečakal, aká jama levova to v skutočnosti je. Príliš sebavedomý tým, že sa už niekoľko rokov venujem vývoju webový aplikácií a koniec koncov JavaScript používam, som si myslel, že si iba pozriem zopár krátkych návodov a po chvílke v tom budem plávať ako ryba vo vode. Naozaj som bol taký naivný? Áno.

Začal som tým, že som si prečítal krátku knižku o JavaScripte pred ES5, aby som chápal, prečo sú staršie veci robené tak, ako sú a aby som vedel čítať starší kód. Zatiaľ ok. Potom som prešiel na knižku o ES6. Zatiaľ ok, po troche kódenia sa všetko vyjasní. Čítal som si o Reacte. Jednoduché, ok. Redux. Radšej až neskôr, stále ok. Pozriem si serverovú stranu, Node. To fakt zakaždým píšem vlastný server? Aha, existuje Express, takže ok. Konečne si v tom všetkom teda idem trochu zaprogramovať.

npm init. A čo teraz? Ok, takže až také ok to nebude. Hmm, noo... Späť k tutoriálom. Jedna vec je si ich čítať, druhá vec je niečo nové spraviť. Zachvílu som pochopil, že tu nie som vo svojej komfortnej Java zóne a keď nemám poriadne ochytané jednotlivé časti, musím na to ísť po kúskoch. Keď som tie kúsky zvládal, snažil som sa ich spojiť dokopy. Vymyslel som si malý reálny projekt, na ktorom pod chvíľou pracujem, takže ma to núti ísť pekne do detailov. Tiež som sa v práci dostal k napísaniu aplikácie v react-native, čo mi dalo možnosť vidieť nasadenie JavaScriptu aj v širšom kontexte.

Pokračovanie nabudúce...

Tento článok v krátkosti sumarizuje moje skúsenosti s Javou a Javascriptom. V nasledujúcich by som sa chcel viac zamerať na veci, ktoré sa mi zdajú byť medzi nimi v praxi odlišné a vyjadriť svoj názor na ne.


Z Javy do Javascriptu? (2) Komunita

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára